Всичко за торенето
Здравейте, днес ще Ви разясним по най-лесния и достъпен начин с какво се торят растенията, кога трябва да се тори и кога не трябва. Също така видовете тор, както и последователността на торене.
Кога и с какво да торим
Много често, разговаряйки с крайния клиент, оставаме с впечатление, че много от тях не са наясно с какво да наторяват, кога да наторяват и какво е проста и сложна тор. На това ще обърнем и повече внимание. Повечето от Вас имат изградена ограда от даден вид туя, кипарис, лавровишна или пък фотиния. Също така разполагат и със затревен терен, било то малък или по-голям.
Ще започнем първо с това кога е правилно и за предпочитане да се тори.
В нашия климатичен пояс имаме ясно изразено лято и студена зима и трябва на първо място да се съобразим с това. За сравнение климатът в някой доста по-северни държави, като например Англия или Холандия е коренно различен (нищо че са по на север) при тях условията от части са доста по-благоприятни и вегетационният период е коренно различен от нашия. Правилно е торенето да започне в началото или малко преди началото на вегетацията.
Какво е вегетация?
Вегетационен период е периодът от годината през, който е възможен растежът и развитието на растенията. В зависимост от зимата, всяка година вегетацията започва обикновено началото на март до края на март или по рядко началото на февруари.
През 2020 година вегетацията започна доста късно около 5 ти април. Причината за това бяха ниските температури и късният сняг, въпреки че имаше не толкова студена зима. Желателно е да има условия, които са нужни за правилното усвояване на торта от растенията или тревата. Такива са средна денонощна температура от над 5 градуса (желателно е през деня температурите да варират от 10 до 18 градуса). По възможност чести валежи/влага.
Много често клиенти ни питат: „С какво да торят зимата?„
Отговаряме директно:
Няма смисъл да се тори зимата, защото растенията заспиват или изпадат в летаргия и не се развиват. А условията да се разгради торта, било то на гранули или течна не са налице.
Тъй като няма нужната температура, нито растенията ще усвоят нещо по съществено, нито наторяването ще изпълни адекватно своя процес.
Сложна и проста тор
(Тор с директно краткотрайно действие)
Препоръчваме торене началото или средата на март месец със сложна тор (нарича се сложна най- просто казано, защото е тор с дълготрайно действие) 5-6 месеца.
Препоръчваме YaraMila COMPLEX като по-ефективна тор. Представлява сини гранули и се продава в по-малки и по-големи разфасовки.
Отделно по желание началото или средата на април от 2 до 3 пъти наторяване на растенията през период от 2 седмици с листна тор Мастербленд (15-10-30 или 20-20-20) за листно подхранване на растенията.
Важно е преди всяко наторяване с листната тор да има промеждутък от 10 дена или 2 седмици. Ще Ви е нужна хоби пръскачка или по-голямо пръскало. Във всяка агроаптека ще Ви кажат съотношението на количеството тор и вода.
Вегетациите са 2 на брой. Можем да ги разгледаме и като една цяла, която започва от март до края на август или началото на септември.
Препоръчваме последното торене на растенията както и на тревата да се направи най-късно началото или средата на септември и то по възможност с тор с по-кратко действие, или тор с директно краткосрочно действие. Такава тор е амониевата селитра. Тя е достъпна за растенията в продължение на 2 до 4 седмици, така, че обикновено се прилага за интервали от един месец и е подходяща за есенно наторяване. Причината за това е, че след октомври месец навлизайки в ноември температурите стават по-ниски започват слани, мъгли и растенията изпадат в летаргия или заспиват, тоест не се развиват (настройват се за зимата). Това е и основната причина поради, която не трябва и не е правилно да се тори през зимния период, поне за нашата географска ширина.